FANDOM


Twardowski City - jedno z najważniejszych miast-państw na ziemskim Księżycu w obszarze Drogi Mlecznej.

HistoriaEdytuj

Zobacz też: Historia Twardowski City
Escape from NeonCity by OmeN2501

scena z miasta

Miasto zostało założone 20 lat przed wybuchem III wojny ziemskiej. By wznieść Twardowski City swe siły połączyły agencje eksploracji i eksploatacji kosmosu trzech dotychczas konkurujących w tej dziedzinie narodów Europy Środkowej i Wschodniej: Polski, Republiki Czech oraz Federacji Rosyjskiej.

Z początku miasto było kolonią konsorcjum RusBalt Space, lecz po wybuchu III wojny ziemskiej zostało odcięte od założycieli i zdołało zyskać autonomię. Otrzymało status niezależnego miasta-państwa.

Istotnym momentem w historii miasta jest powstanie Pana Twardowskiego - sztucznej inteligencji pełniącej rolę prezydenta z ograniczeniem do funkcji doradczych. W roku 2286 miał miejsce incydent, w którym wirus Harbringer 1 przejął kontrolę nad komputerem i proklamował powstanie cywilizacji maszyn. W efekcie wybuchły brutalne zamieszki.


System władzyEdytuj

7321170d30e20093

budynek, w którym znajduje się rdzeń Pana Twardowskiego.

Choć oficjalnie miastem rządzi demokratycznie wybierany parlament, prawdziwą władzę sprawuje w nim Syndykat. Obecny Syndykat Neutron jest najtrwalszym ze wszystkich dotychczas istniejących, choć nie jest monolitem. Podobnie jak jego poprzednicy jest tylko luźną unią korporacji. Swoją władzę tworzą one w oparciu o wyniki finansowe oraz zakulisową brudną grę, w którą zaangażowane są prywatne wywiady, armie a nawet odziały zabójców. Na ulicach Twarodwski City ciągle toczy się niewidoczna, cicha wojna o możliwość podejmowania kluczowych decyzji, które potem stają się decyzjami parlamentu. Choć oficjalnie żaden syndykat nie istnieje, większość mieszkańców zdaje sobie sprawę z tego gdzie tak naprawdę podejmowane są decyzję, co przekłada się na niezwykle niską frekwencję podczas wyborów.

Prezydent Pan TwardowskiEdytuj

Prezydentem Twardowski City jest superkomputer Pan Twardowski. Jest to zaawansowana SI, która nie posiada jednak własnej świadomości czy też woli. Nie ma żadnej realnej władzy poza kontrolowaniem ruchu ulicznego w mieście i pełnienia funkcji doradczej dla parlamentu. Wielu w Panu Twardowskim widzi narzędzie, za pomocą którego Syndykat sprawuje kontrolę nad rządem. Pan Twardowski dwukrotnie buntował się przeciw ludziom. Pierwszy raz - dwa lata po uruchomieniu. Spowodowane było to niefrasobliwością czuwających nad nim techników, którzy używali programu Pana Twardowskiego nie według wskazań producenta z Microsoft City. Wywołało to ogromny chaos organizacyjny i konieczna była interwencja specjalistów. Drugi bunt nastąpił 8 lat temu, gdy komputer zaatakował bardzo groźny wirus Harbringer 1. Wyzwolił on powstanie w Panu Twardowskim despotycznej świadomości, która chciała zmusić mieszkańców miasta do całkowitego posłuszeństwa oraz budowy "cywilizacji maszyn". Zainfekowany Harbingerem Pan Twardowski nie poddał się tak łatwo jak wcześniej. Przez wiele dni trwały zacięte walki uliczne między zbuntowanymi maszynami a ludźmi. Ostatecznie udało sięzniszczyć rdzeń komputera impulsem EMP i zakończyć jego rebelię. Pomimo tego przykrego incydentu Pana Twardowskiego odbudowano, tym razem ze znacznie lepszymi zabezpieczeniami.

ArmiaEdytuj

853194e6c6d7b32a

korporacyjne porachunki

Twardowski City nie ma własnych sił wojskowych. Jedynie korporacje posiadają armie. Poza nimi porządku w mieście pilnuje policja, milicja obywatelska oraz jednostki OMON. Policja zajmuje się jedynie śledztwami kryminalnymi i jest dość nieliczna. Milicja Obywatelska to spółka akcyjna notowana na miejscowej giełdzie świadcząca usługi prewencji kryminalnej oraz patrolująca ulice. Milicja zastąpiła zdezorganizowane i nie dofinansowane siły policji po obaleniu Junty Wojskowej. Pierwotnie był to zbiór prywatnych firm ochroniarskich oraz spontanicznie tworzonych przez obywateli sił porządkowych. Później jednak decyzją parlamentu połączono wszystkie organizacje i firmy zajmujące się utrzymaniem prawa, tworząc sprawnie funkcjonujące siły M.O. Z nich następnie oraz resztek sił wojska, którego nie wchłonęły korporacje, powołano specjalne oddziały milicji OMON. Są to znacznie lepiej uzbrojone i skoszarowane niczym armia siły specjalne wyspecjalizowane w zwalczaniu terroryzmu, tłumieniu zamieszek oraz walce w środowisku miejskim.

Część terenów Twardowski City wyłączono jest z pod jurysdykcji parlamentu. Są to zwykle zamknięte sektory należące do największych korporacji, gdzie prawo stanowi bezpośrednio sam Syndykat, a o ich utrzymanie dba Policja Przemysłowa nieoficjalnie zwana korporacyjną.


SpołeczeństwoEdytuj

Dd0ad0b6ebc485f4

przeciętne mieszkanie

Twardowski City jest dość przyjaznym miejscem do życia. Co prawda występują duże dysproporcje między mieszkańcami. Bogaci żyją otoczeni luksusami oraz ostentacją, podczas gdy przeciętni ludzie muszą zadowolić się dużo bardziej skromnym życiem. Szczególnie wyraźnie widać to na ulicach. Limuzyny oraz sportowe samochody i grawitoloty kontrastują ze zwykłymi pojazdami, które często mają za sobą już wiele lat. Galerie handlowe, centra rozrywki i kluby dla "wierchuszki" łatwo odróżnić od innych po dużej ilości zieleni, nienagannym utrzymaniu oraz wysokich opłatach za samo wejście, które mają stanowić barierę dla zbyt mało zamożnych.

Mimo tego podziału Twardowski City trzyma pewien poziom życia, które gwarantuje w miarę spokojną i stabilną egzystencję większości jego obywateli. Jednocześnie prawdą jest, że w Podziemiu mieszka wielu bezdomnych, nieszczęśników, którzy raz spadli na dno i nie mogą się z niego wygrzebać.

Miasto ma dwa języki urzędowe:Polski i Angielski.Samo społeczeństwo jako całość cechuje szeroko pojęta apatia i konsumeryzm. Co prawda w tym ostatnim daleko mu do Dakoty, to jednak większość ludzi interesuje tylko czubek ich własnego nosa oraz własna wygoda. Pomimo faktu, że demokracja w Twardowski City utrzymuje się jedynie jako fasada oligarchii korporacji, niewielu ludzi protestuje. Syndykat zapewnia ciągłość wypłat, dach nad głową oraz pełne sklepy, więc większość jest szczęśliwa. Niezadowoleni prowadzą własne krucjaty polityczne organizując jednoosobowe wystąpienia uliczne czy też malując nocą gniewne hasła na murach, jednak w większości bez echa. Co bardziej agresywni i radykalni niezadowoleni tworzą własne grupy oporu, chcące obalić władze Syndykatu lub chociaż obnażyć jego najbardziej rażące nadużycia. Prowadzą oni z władzami niebezpieczną grę, gdyż jeśli Syndykat nie chce, ma na tyle sił oraz środków by ścigać ludzi i mścić się na nich z pominięciem prawa.

3f259878fb003943

pierwszy plan: osoba korzystająca z Projektu Utopia

Ważnym krokiem w ewolucji społeczeństwa Twardowski City było zakupienie pięć lat temu od nieznanej strony, wywodzącej się prawdopodobnie z Obłoku Magellana, technologii tzw. chipu aktywnego obrazowania rzeczywistości. Chip ten wszczepiony u podstawy ludzkiego mózgu pozwala jego użytkownikowi postrzegać normalną rzeczywistość jednocześnie odbierając sygnały z konsoli zmysłów. Tak zmodyfikowana percepcja pozwala dostrzegać wirtualne obiekty jako integralną część rzeczywistości. Do chwili obecnej ponad połowa mieszkańców miasta ma już wszczepiony chipy aktywnego obrazowania rzeczywistości, które z kolei podłączone są do zarządzającej nimi Sieci Utopia. Dzięki temu obywatele odbierają niemal natychmiast wszystkie potrzebne im w życiu codziennym oraz zawodowym informacje. Przepustowość dróg, wind oraz ruchomych chodników czy zużycie elektryczności znacznie poprawiły się dzięki faktowi, że mieszkańcy miasta dużo rozsądniej korzystają teraz z instalacji miejskich. Największym jednak plusem, jaki wnosi Sieć Utopia, jest zmniejszenie napięć społecznych. Mieszkańcy miasta podłączeni do niej przez chip postrzegają swoje miasto jako ładniejsze i dużo przyjemniejsze do życia.

Pojawiły się głosy, że sieć podłączono potajemnie do Pana Twardowskiego, i że stanowi ona przemyślne narzędzie kontroli umysłów w rękach Syndykatu. Oficjalnie jednak są to jedynie głosy osób bojących się nowych technologii oraz fanów spiskowych teorii. Niepokojący jest jednak fakt, że tradycyjnie niska frekwencja wyborcza w ciągu ostatnich pięciu lat bez żadnej wyraźniej przyczyny zaczęła stopniowo rosnąć.

Architektura i urbanistykaEdytuj

C10365e9feb2bb4c

panorama miasta

Twardowski City słynne jest ze swojej unikalnej architektury. Obecnie nie wiadomo dlaczego jednak, na przekór panujących ówcześnie trendów, twórcy miasta zdecydowali się nadać jego architekturze przewodni styl art deco. Pomni doświadczeń, jakie wywołał w ich krajach brak planu zagospodarowania przestrzennego, ściśle zaplanowali całe miasto, dbając o każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Spekuluje się, że wybór art deco podyktowany był chęcią stworzenia miasta równie pięknego, co Petersburg, Kraków czy Praga jednocześnie bez bezmyślnego kopiowania wzorców tych miast. Prawdopodobnie też chodziło o zaimponowanie wszystkim innym zdobywającym kosmos krajom, decydując się na drogi i nie do końca praktyczny monumentalny styl, który był symbolem nowej epoki postępu, jaka rozpoczęła się w XX wieku. Po upadku Ziemi miasto ogarnęła najpierw stagnacja oraz powolne niszczenie. Gdy Twardowski City znów stanęło na nogi i zaczęło się rozrastać, stopniowo odremontowano kunsztowne kamienice, kościoły, cerkwie i inne budynki użyteczności publicznej. Jednak styl art deco został złamany przez pragmatyzm rządów Syndykatu. Problem mieszkaniowy szybko rozwiązano, budując wielkie i dość proste wieżowce z gotowych elementów do składania. Oprócz tego w centrum powstały wielkie, szklano-
144c5750f246a3fe

niższy poziom miasta

metalowe drapacze chmur, spośród których tylko najnowszy a zarazem największy, Radio Power Plaza, nawiązuje do klasycznego stylu art deco Twardowski City. Odejście a następnie powrót do tradycyjnej zabudowy kolonii stanowi świadectwo jej historii oraz wyraz roli, jaką odegrał w niej Syndykat.

Obecne Twardowski City jest prawie dwa razy większe niż w przededniu wybuchy III wojny ziemskiej. Składa się z czterech części-sektorów:


Ekonomia i gospodarkaEdytuj

Twardowski City utrzymuje się głównie dzięki wydobyciu i przetwarzaniu księżycowych bogactw naturalnych, pośród których najważniejsze miejsce zajmują surowce energetyczne oraz rzadkie minerały. Twardowski City ma także bardzo duże nadwyżki energetyczne, które eksportuje do innych osiedli na Księżycu.
Gałęziami przemysłu przeżywającymi rozkwit jest budowa dużych statków kosmicznych oraz przemysł elektrotechniczny. Miasto zainwestowało ostatnio także w rozwój wysokich technologii. Najsławniejszą z owych inwestycji są Laboratoria Biologiczne Miczurina INC. Firma zasłynęła kilkoma śmiałymi odkryciami z zakresu inżynierii retro wirusowej jednak znana jest z rozwijania nawet najbardziej nieprawdopodobnych i
99b0d8cdace82131

kombinat URAL-MASZ

absurdalnych technologii, które są ślepymi uliczkami badań naukowych. Dzięki takiemu podejściu laboratoria w zależności od roku generują albo bardzo duże zyski lub wręcz astronomiczne straty. Innym ciekawym debiutem firm Twardowski City na rynku wysokich technologii jest nowo utworzona spółka Zakłady Mechanizacji Precyzyjnej Tesla S.A. która śmiało wkroczyła na otwarty rynek z linią bardzo tanich i konkurencyjnych robotów zastosowania ogólnego. Jedynym ich mankamentem jest toporny wygląd oraz duże rozmiary.

Ciekawym miejscem jest kombinat stoczniowo-remontowy URAL-MASZ. Niska grawitacja księżyca sprawia, że nawet największe statki kosmiczne magą wylądować, a następnie oderwać się od jego powierzchni. Dzięki temu, unikając ograniczeń jakie nakłada otwarta przestrzen kosmiczna, prowadzi się wszelkie prace techniczne w suchych dokach z atmosferą złożoną z obojętnych gazów. Znacznie ułatwia to pracę oraz redukuje koszty które ponosi stocznia.