FANDOM


Nowa Stolica - jedno z najważniejszych miast-państw na Ziemi, zbudowane na miejscu historycznego Hongkongu.
Nowa Stolica

Nowa Stolica - widok nocą na dzielnice rozrywkową.

HistoriaEdytuj

Stolica1

urząd miejski

Gdy na Hongkong spadły bomby atomowe, okazało się, że ścisłe centrum miasta zostało nietknięte. Zabudowania zostały ochronione przez potężne tarcze energetyczne, niezwykle silne nawet jak na współczesne warunki. Co więcej - mieszkańcy w niezwykle sprawny sposób przystąpili do przebudowy miasta i przystosowania go do życia w nowych warunkach. Wiele osób uważa, że rząd chiński od dawna przygotowywał projekt, który zapewniłby jak najlepszy start w wypadku wojny nuklearnej.
Już na samym początku wprowadzono obowiązek codziennego zażywania specjalnej mieszanki nazwanej Hotei. Oficjalnie miała ona chronić przed skutkami promieniowania, które mogło przedostać się przez tarczę. W praktyce specyfik okazał się zespołem precyzyjnych leków psychotropowych, które zmniejszały agresję, powodując jednocześnie wzrost uległości i tłumiąc ból oraz zmęczenie. Dzięki temu możliwe stało się zapanowanie nad społeczeństwem i uczynienie z niego idealnej siły roboczej.


System władzyEdytuj

Miastem rządzi totalitarny reżim Partii Nowych Chin [新中国党 - Xīn zhōngguó dǎng] na czele którego od dziesięcioleci stoi enigmatyczny sekretarz Yang. Głównym narzędziem kontroli społecznej reżimu jest Hotei - środek chemiczny czyniący z ludzi bezwolne automaty. Aktualnie mieszanka jest wspomagana przez nanoboty, które dbają o idealne rozprowadzenie substancji po organizmie. Istnieją także specjalne wersje dla osób ciężko pracujących tudzież wykonujących nietypowe zawody.


"Naucz się pokonywać prostackie potrzeby swojego ciała. Chcąc zniekształć matrycę przez którą postrzegasz świat, musisz sięgnąć dalej, poza jaźń swojego ciała. Osiągnąć jaźń grupy oznacza osiągnąć jaźń człowieczeństwa. Cele grupy są w znacznie większym stopniu transcendentne, a uczynić je swoimi... znaczy osiągnąć oświecenie."Edytuj

- Sekretarz Shen-Ji Yang „Dynamika umysłów”

„Powiadacie że Hotei to narzędzie tyrani? Ja odpowiadam że, nie da się tyranizować kogoś kto nie czuje bólu ani zmęczenia.”Edytuj

- Sekretarz Shen-Ji Yang „Etyka jutra”

SpołeczeństwoEdytuj

Stolica3

dzielnica handlowa

Społeczeństwo Nowej Stolicy jest wyjątkowo uporządkowane i posłuszne. Większość czasu spędza na ciężkiej, wydajnej pracy, rozrywka jest zjawiskiem niszowym. Z tego względu miasto stanowi drugiego światowego eksportera towarów wszelkiej maści, zaraz po Dakocie. Co ciekawe - wszystkie produkty są sygnowane symbolem jednej firmy. Dlatego też Nową Stolicę nazywa się "największą korporacją świata".

Turyści przebywający w mieście mogą poruszać się tylko po dzielnicy handlowej, ponad to mają nakaz zażywania słabszej wersji Hotei - tak zwanego H-0,1, który jest niczym innym jak 1/10 dawki. Istnieje także specjalna dzielnica luksusowa - mieszkają w niej najbogatsi członkowie społeczeństwa. Zamiast Hotei mogą zażywać H-0,2.

Architektura i urbanistykaEdytuj

w budowie...
Nowa Stolica 3

Widok na część mieszkalno-przemysłową. Kamera ustawiona na wysokości rampy 50 piętra. Na tarasie widoczni pracownicy.

Nowa Stolica 2

Przykład typowy w NS, pomieszanie technologii ze starym stylem architektury w ścisłym centrum miasta.