FANDOM


City51

Flaga City 51

City 51
- jedno z najważniejszych miast-państw na Ziemi w obszarze Drogi Mlecznej, położone w okolicach historycznego Las Vegas. Współczesnie siedziba zależnego od Zjednoczonej Esencji , rządu Ziemi.


HistoriaEdytuj

51city

patrol milicji

Miasto zostało założone zaraz po zakończeniu III wojny ziemskiej. Jako miejsce budowy wybrano stosunkowo mało zrujnowane Henders w stanie Nevada (około 30 kilometrów na południe od Las Vegas). Nazwa "City 51" pochodzi od słynnej Strefy 51 - amerykańskiej bazy wojskowej, której historia obrosła w liczne mity.

Architekci dysponowali olbrzymim kapitałem wyłożonym przez liczne korporacje. Oficjalnie nie chciały one tworzyć typowych rządów na wzór starego państwa. Faktycznie rzecz biorać od początku były pogrążone we wzajemnych walkach, w których długo nie wyłaniał się żaden lider. Dlatego też początkowo jedynym oficjalnym wkładem korporacji było finansowanie odbudowy i rozwoju. Nie funkcjonowało niemal żadne prawo, brak było jakichkolwiek sił porządkowych, całość pogrążała się w powojennym chaosie. Wykształciły się liczne grupy, zwane subkulturami - między innymi punki, skinheadzi, cyborgi czy też czarni. O ile wtedy stanowili niewielkie społeczności, teraz są olbrzymią siłą. Obywatele, którzy nie są zaliczani do żadnej z grup, to ledwie 65% mieszkańców.

City 51

uboga dzielnica

Subkultury, wraz ze wzrostem swojej liczebności, a co za tym idzie także siły, zaczęły toczyć walki uliczne o terytorium. Ponieważ nad przydziałem terenów mieszkalnych nie czuwało żadne prawo, wygrywał ten, kto okazywał się silniejszy. Eskalacja konfliktów doprowadziła do zmiany stanowiska korporacji, tym bardziej, że wojny zaczynały wkraczać na ich tereny. Postawiono na współpracę z firmami ochroniarskimi, które następnie zostały przekształcone w milicję.


System władzyEdytuj

Ofiicjalną władzę sprawuje Kartel - rząd wybierany spośród przedstawicieli korporacji. Funkcjonuje na bazie umowy pomiędzy najbardziej wpływowymi firmami. Faktycznie rzecz biorąc jest tylko i wyłącznie przykrywką dla korporacyjnych przepychanek, które często przyjmują wymiar prawdziwych walk ulicznych.

SpołeczeństwoEdytuj

51city3

dzielnica handlowa

Całe społeczeństwo dzieli się na liczne subkultury. Są one nie tylko grupami wyodrębnionymi na podstawie konkretnych kryteriów, lecz także wysoce sprecyzowanymi organizmami. Często przyjmują charakter sformalizowanych organizacji czy rozbudowanych sekt, narzucając okeślony styl życia i ideologię. Przedstawicieli każdej z nich można podzielić na zrzeszonych i sympatyzująych. Pierwsi z nich angażują się w walkę polityczną i przynależą do formalnych struktur. Drudzy wyznają idelogię, lecz żyją poza strukturami - nie oznacza to jednak, że nie nawiązują współpracy ze zrzeszonymi.

Znane subkulturyEdytuj

Do najbardziej znanych subkultur zaliczają się:

  • punki - jedna z najbardziej rozpowszechnionych grup i jedyna, która nie wykształciła silnej struktury wewnętrznej;
  • skinheadzi - subkultura nawiązująca do ideologii propagowanej przez IV Rzeszę; posiada strukturę wzorowaną na wojskowej;
  • żółci - potężna grupa bazująca na silnych więziach klanowych; prowadzi politykę terytorialną, zamykając się w tzw. Chinatown;
  • czarni - subkultura budująca wewnętrzną siłę na poczuciu przynależności do czarnoskórej rasy, w pogardzie mająca "białasów";
  • cyborgi - ekskluzywna grupa składająca się osób modyfikowanych biotyką; zrzeszają się gównie wokół drogich klubów.


Architektura i urbanistykaEdytuj

Miasto powstało na gruzach Henders w stanie Nevada, w związku z czym nigdy nie było idealnym projektem architektonicznym. Jeśli dodać do tego częste walki uliczne - niekiedy z użyciem sprzętu ciężkiego - i brak silnego rządu, dbającego o rozwój infrastruktury, zrozumiałym staje się, dlaczego miasto pełne jest pustostanów i niszczejącej zabudowy.